Projektowanie i aranżacja funkcjonalnej kuchni wspólnie z projektantem wnętrz

Nieistotne, czy kuchnia jest duża, czy mała. Nieistotne, czy połączona z salonem, czy osobna. To pomieszczenie to serce domu i powinno być jak najbardziej funkcjonalne. Bez dwóch zdań- wygoda i funkcjonalność to aspekty kuchni, o których nie można zapomnieć planując projekt mieszkania, czy domu. Dlatego, zanim kupisz meble, czy sprzęt musisz dobrze przemyśleć jak najlepiej urządzić dostępną przestrzeń.

Funkcjonalność w kuchni- jak zacząć?

Nieważne, czy remontujesz, czy dopiero kupiłaś nieruchomość. Na danej przestrzeni musisz zaplanować jak najlepiej będzie wyglądała kuchnia marzeń. Pamiętaj- wybór frontów, czy uchwytów to dopiero etap końcowy. Zanim do niego dojdziesz trzeba przejść przez tą mniej przyjemną część, czyli planowanie i realizację. Jeśli jeszcze nie zaczęłaś, a zupełnie nie wiesz jak zabrać się do tematu- polecam już na początku zasięgnąć porady projektanta wnętrz.

Projektant wnętrz to dobry początek

Przede wszystkim – projektant to osoba doświadczona, która przeprowadziła niejeden plan, czy metamorfozę. Ty patrząc na narysowany na kartce kwadrat widzisz 12m2 do zagospodarowania- projektant często już w tym momencie widzi układ mebli, czy klimatyczną lampę w rogu. Jestem zdania, że warto zaufać osobom bardziej doświadczonym. Boisz się kosztów? Niekoniecznie będzie to droga inwestycja. Wszystko zależy od Twoich oczekiwań- pamiętaj, że warianty współpracy są różne.

Współpraca z projektantem funkcjonalnej kuchni- od kuchni

Jak wygląda współpraca z projektantem? Całość tak naprawdę zależy od Ciebie i Twojego budżetu. Jeśli brakuje Ci inspiracji, ale z pomocą męża- złotej rączki jesteś w stanie zapewnić sobie montaż- możesz zdecydować się na sam projekt. Jeśli zależy Ci na kompleksowej usłudze- masz taką możliwość.

Jak rozpocząć współpracę?

Zgłoś się do wybranego projektanta- popytaj znajomych, poszperaj w internecie. Na początku zostaniesz poproszona o przedstawienie planu i swoich oczekiwań. Projektant najczęściej przed rozpoczęciem zlecenia zadaje dużo pytań. Nie bój się- nie będą to pytania branżowe- od tego właśnie masz pomoc. Projektantowi zależy na tym, aby zebrać najistotniejsze informacje.

Zależy mu na tym, aby  stworzyć wnętrze funkcjonalnym oraz takim, w którym będziesz czuła się dobrze. Projekt musi też pasować do pozostałych pomieszczeń, aby stworzyć spójną całość. Musisz dokładnie określić budżet oraz wszystkie elementy, na których Ci zależy. Lista pytań będzie długa i szczegółowa — rozmieszczenie gniazdek, wielkość lodówki i pozostałych sprzętów, sposób otwierania szafek i wiele, wiele innych.

W większości przypadków część analizy odbywa się w pomieszczeniu, którego będzie dotyczył projekt. Po zebraniu wszystkich możliwych informacji następuje właściwy etap tworzenia koncepcji- zadanie dla projektanta wnętrz. W tym czasie możesz zająć się innymi sprawami i po prostu czekać na propozycję.

Koncepcja- propozycja funkcjonalnej kuchni

Po skończeniu planu — wspólnie z projektantem analizujesz propozycję. Będzie ona uwzględniała optymalne rozmieszczenie mebli (zachowując jak największą długość blatu roboczego, odpowiednią ilość szuflad i szafek) oraz propozycje dotyczące wykończenia- zarówno frontów jak i sprzętu. Jeśli cokolwiek budzi Twoje wątpliwości- dyskutuj i pytaj. To Ty będziesz spędzać czas w kuchni i Ty masz czuć się w niej najlepiej.

Wykonanie- samodzielnie, czy z pomocą

Na tym etapie możecie zakończyć współpracę. Z gotowym projektem udajesz się do sklepów i samodzielnie zajmujesz montażem i wykończeniem. Możesz też zlecić wszystkie czynności projektantowi- jego zadaniem jest wtedy zadbanie o zakupy i montaż. Projektant często współpracuje z ekipami zajmującymi się montażem mebli, przeróbkami elektryki, czy podłączeniem wody. Zyskujesz tym samym sprawdzonych fachowców. Pamiętaj, że za taką opcję odpowiednio więcej trzeba zapłacić.

Niezależnie od tego, na którą możliwość współpracy się zdecydujesz- warto skorzystać z pomocy osób, które znają się na aranżacjach wnętrz. Udzielą porad i wskazówek, o których sama byś nie pomyślała. Doświadczenie w różnych realizacjach powoduje, że takie osoby myślą o wszystkim mając na uwadze jak największą funkcjonalność i jak najlepsze zagospodarowanie dostępnej przestrzeni. Warto zaufać profesjonalistom.

About the author

Leave a Reply

Realizacje

Ta strona używa plików cookies . Polityka prywatności.
Akceptuję

GDPR