Projekt wnętrza domu etapami we współpracy z projektantem wnętrz

Niegdyś korzystanie z usług projektanta wnętrz korzystały wyłącznie nieliczne osoby. Obecnie ten zawód staje się coraz popularniejszy i tym samym ceny usług takich projektantów, także się uśredniają. To zachęca ludzi do nawiązania z nimi współpracy zarówno przy urządzaniu domu, jak i mieszkania. Dziś do czynienia mamy przede wszystkim z małymi i średnimi metrażami, w których mieszkają rodziny. Trudno jest podzielić przestrzeń tak, aby każdy posiadał swój własny kąt, aby było odpowiednio dużo miejsca do przechowywania i by przestrzeń także nie była przesadnie “zagracona” meblami i dekoracjami. Współpraca z projektantem wnętrz może zagwarantować wymierne korzyści pod tym względem i pomóc w osiągnięciu rozwiązań, które pozwolą całej rodzinie funkcjonować w odpowiedni sposób.

Jak wygląda współpraca z projektantem wnętrz?

Projektant wnętrz słucha klienta i sugeruje mu optymalne rozwiązania. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy klient rezygnuje z uczestnictwa w planowaniu i powierza projektantowi wykonanie wszystkich czynności. Zadaniem projektanta jest stworzenie funkcjonalnej przestrzeni do życia. Taka współpraca zawsze przebiega etapami.

Etap 1 – wymiana informacji

Pierwszym z nich jest rozmowa pomiędzy projektantem a klientem. Podczas niej zlecający przedstawia swoje życzenia, niekiedy także marzenia lub wizje kolorystyczne. Określa, jakie powinno być przeznaczenie pomieszczeń i jak wysoki budżet ma do dyspozycji. Na tym etapie projektant przedstawia również pewne swoje propozycje, często nawiązujące do aktualnych trendów. Pozwala to klientom poznać pewne możliwości i wyrazić opinię na ich temat. Wówczas projektant wie już, czy w tym przypadku warto je uwzględniać, czy też może lepiej skierować się w zupełnie inną stronę.

Etap 2 – wizja lokalna

Projektant zazwyczaj podczas wizji lokalnej, bazuje na swoich własnych pomiarach. Jeśli jednak w danym momencie nie jest w stanie ich pozyskać, ponieważ współpraca przykładowo odbywa się online, wówczas to klient musi przesłać rzut, podział na pomieszczenia i rozpiskę metrażu każdego z nich.

Etap 3 – projekt

Projektant na podstawie informacji od klienta oraz własnych oględzin przygotowuje projekt, bądź też bardziej propozycję podzielenia przestrzeni na odpowiednie strefy. Niekiedy jeśli nie ma zgody na wyburzenie ścian, obejmują one układ już istniejący. Jeśli jednak wyburzenia można dokonać, wówczas projektant może stworzyć projekt przestrzeni, która może zaskoczyć samego klienta.

To właśnie na tym etapie proponowane są również różne funkcjonalne rozwiązania, rozmieszczenie mebli oraz innych sprzętów. Zawsze brana pod uwagę jest tutaj przede wszystkim funkcjonalność, a nie wygląd. To ona bowiem odgrywa największą rolę w życiu codziennym. Bardzo często przez projektantów proponowane są zabudowy pod wymiar. To dobre rozwiązanie przede wszystkim do mieszkań o małym metrażu, ale również i do domów. Wówczas klient może zdecydować czy woli przestrzeń bardziej otwartą, czy też może taką, w której wszystko będzie starannie schowane.

Wykonywany jest także projekt koncepcyjny, gdzie klient ma możliwość wyboru spośród wyszukanych przez projektanta tkanin czy też próbek desek podłogowych. Następnie klient otrzymuje wizualizację pokazującą, jak wyglądać w zestawieniu będą dane kolory czy też faktury. Jest to bez wątpienia etap najbardziej wyczekiwany przez klientów, w którego trakcie mogą naocznie zobaczyć, jak w przybliżeniu będzie wyglądać ich dom.

Projektant na życzenie klienta może sprawować również nadzór autorski. Wówczas to on koordynuje pracowników, a klient może zajmować się w tym czasie swoimi własnymi sprawami. Jest to zazwyczaj usługa dodatkowa, jednak obecnie wiele osób z niej korzysta, szczególnie jeśli są to inwestorzy.

Jak projektant podchodzi do poszczególnych pomieszczeń?

Dla projektanta dom tworzy całość, dlatego style poszczególnych pomieszczeń w projektach zazwyczaj nie odbiegają zbytnio od siebie. Jednakże to do klienta należy ostatnie słowo. Warto nakreślić projektantowi przykładowe koncepcje. Dziś wszystko jest kwestią gustu i rozsądnego połączenia kolorystycznego. Dlatego podłoga w salonie może być zupełnie inna niż w aneksie kuchennym, który będzie z nią połączony. Tutaj bardzo wyraźnie widać kwestię związaną z podziałem na strefy. Inny kolor ścian, inna podłoga czy też nawet nieco inny kolor mebli, wyznaczają pewne strefy. Wówczas nawet gdy nie ma konkretnych ścian czy też wprowadzonego podziału w inny sposób, da się go wyraźnie odczuć.

Zazwyczaj pod nadzorem projektanta najpierw są przygotowywane pomieszczenia kluczowe, takie jak kuchnia, łazienka oraz sypialnia. Następnie jeśli budżet jest ograniczony, można realizować pozostałe z pewnym opóźnieniem lub dopiero po ukończeniu poprzednich.

About the author

Leave a Reply

Realizacje

Ta strona używa plików cookies . Polityka prywatności.
Akceptuję

GDPR