Mała łazienka w bloku

Budownictwo rodem z PRL zostawiło nam spadek, którym są bardzo małe łazienki charakteryzujące się swoimi dziwacznymi planami. Urządzenie tego pomieszczenia bywa trudne. Wiele osób ma z nim problem. Każdy z nas wie, że remont mieszkania w bloku to swoistego rodzaju bieg z przeszkodami. Gazety zamurowane w ścianie czy niepoprawnie poprowadzone piony kanalizacyjne to jedynie kilka przykładowych problemów, z jakimi możemy spotkać się w trakcie odświeżania swojego mieszkania. Jak więc urządzić małą łazienkę w bloku, by dobrze pełniła swoją funkcję?

Interesująca iluzja, czyli płytki, które optycznie powiększają łazienkę.

Zarówno charakter, jak i styl nowoczesnej niedużej łazienki zależy przede wszystkim od wyboru glazury. Kiedy mamy styczność z niewielkim metrażem, należy unikać sporych, czy też niezwykle wyrazistych wzorów graficznych, grubych faktur, mocnych deseni, ciemnych barw. Znacznie lepszym rozwiązaniem są jasne oraz stonowane odcienie płytek ściennych. Równie interesującą propozycją są powłoki polimerowo-cementowe, które imitują beton. 

Jak uniknąć “efektu akwarium”?

“Efekt akwarium” to coś, z czym mamy do czynienia w wielu łazienkach. Nie wygląda on dobrze, dlatego należy robić wszystko, aby wystrzegać się go w swoich czterech ścianach. Jak tego dokonać? Warto położyć kafelki na ścianach tylko i wyłącznie do konkretnej wysokości. Pokrycie jednej, czy też dwóch ścian wodoodporną tapetą lub kolorową farbą będzie dobrym dopełnieniem wnętrza. W tym wypadku świetnie sprawdzają się chłodne barwy, gdyż charakteryzują się one umiejętnością optycznego powiększenia łazienki.

Czy w małej łazience w bloku możemy umieścić wannę?

Dobór sanitariatów do modernistycznej niedużej łazienki w bloku to trudne zadanie. Jednak nawet wtedy, gdy nasze pomieszczenie nie należy do największych, to nie oznacza to tego, że konieczne jest wykorzystanie najmniejszych sanitariatów ze sklepu. Mikroskopijna umywalka jest bardzo niewygodna, dlatego tak naprawdę nikt nie chce z niej korzystać na co dzień. Jak zatem tego uniknąć? Przed zakupami powinniśmy wszystko dokładnie wymierzyć, aby wiedzieć, na jak duże sprzęty możemy sobie pozwolić. Spora część osób twierdzi, że mała łazienka nie może zostać wyposażona w wannę. Rzeczywistość jest jednak zupełnie inna, a producenci wychodzą naprzeciw właścicielom niedużych mieszkań i oferują im krótkie, jednak głębokie wanny, do których bardzo często dodawany jest szczelny parawan. Takie działanie sprawia, że wanna może być jednocześnie prysznicem, co świetnie sprawdza się w przypadku rodzin z małym dziećmi.

Łazienka na poddaszu 

Wszystkie osoby, które choć raz mieszkały na ostatnim piętrze wiedzą, że nie tylko mały metraż, ale również skosy to problem. Właśnie dlatego na rynku nie brakuje specjalnych drzwi czy kabin prysznicowych, które charakteryzują się swoją niecodzienną obudową, która jest ścięta od góry. Niektóre sklepy oferują również takie sprzęty specjalnie na zamówienie, dlatego, jeśli nasza łazienka jest naprawdę nietypowa, to nie musimy się tym zbytnio przejmować. W przypadku, gdy skosy w pomieszczeniu są tak duże, że ustawienie urządzeń pod którąkolwiek ze ścian, jest niemożliwe, bardzo ciekawą propozycją mogą być samonośne stelaże, na których może zostać wsparta armatura. 

Dekoracje oraz przechowywanie kosmetyków w niedużej łazience

Nie możemy zapomnieć, że kiedy mamy do czynienia z małą łazienką bez okien, to wszelkie elementy dekoracyjne zawsze wychodzą na pierwszy plan. W związku z tym bardzo ważne jest to, aby tworzyły one zgraną całość. Dlatego właśnie w tej roli świetnie sprawdzą się kwiaty, czy też lustro zawieszone na wprost wejścia, które optycznie powiększy przestrzeń. Nie ma co się oszukiwać, kiedy nasza łazienka nie należy do największych, to przechowywanie w niej kosmetyków, czy środków czystości jest trudne. Właśnie dlatego warto zdecydować się na wiszącą szafkę na kosmetyki. Nie zajmuje ona wiele przestrzeni użytkowej, a jest bardzo przydatna. Równie ciekawą opcją jest szafka pod umywalką, która także nie zabierze zbyt wiele miejsca.

Światło w małej łazience – co warto wiedzieć?

Jeśli chcemy, aby nasza łazienka wyglądała na większą niż w rzeczywistości, to warto zadbać o odpowiednie oświetlenie. Halogeny, które pozwolą nam regulować natężenie światła, a także oświetlenie LED sprawdzą się w tym przypadku dobrze. Listwy LED mogą oświetlić nam tak naprawdę wszystko. Zastosowanie kilku punktów światła sprawi, że wykreujemy swoistego rodzaju iluzję, dzięki której nasza łazienka optycznie się powiększy.

W przypadku pytań lub chęci nawiązania współpracy zachęcamy do nawiązania kontaktu.

About the author

Leave a Reply

Realizacje

Ta strona używa plików cookies . Polityka prywatności.
Akceptuję

GDPR