Jak urządzić salon z aneksem kuchennym 20 – 30 m2?

Salon z aneksem kuchennym jest świetnym rozwiązaniem dla niewielkich mieszkań. Coraz częściej osoby, które je zamieszkują decydują się właśnie na tego typu zagospodarowanie przestrzeni. Salon jest jednym z najbardziej reprezentacyjnych pomieszczeń w każdym domu. Ponadto to w nim często spotyka się rodzina, a także zaproszeni goście. Łącząc salon z kuchnią (tzw. sercem domu) należy zwrócić uwagę zarówno na wygląd, jak i funkcjonalność takiego pomieszczenia. Jest to bardzo istotna kwestia, ponieważ przy niewielkim rozmiarze pokoju jest to ambitne, ale wykonalne wyzwanie. W poniższym artykule prezentujemy najprzydatniejsze wskazówki, które pomogą zamienić niewielkie pomieszczenie w godną naśladowania aranżację. Podpowiemy Państwu, jaki wystrój należy zastosować, a także jakie dobrać dodatki, aby optycznie nie zmniejszyć wnętrza.

Urządzanie salonu z aneksem kuchennym

Podczas aranżacji niewielkiego salonu z aneksem kuchennym należy się dokładnie zastanowić nie tylko nad rozmieszczeniem mebli, ale także zaplanować miejsce dla każdego, najmniejszego dodatku. Wszystko po to, aby domownicy nie czuli się przytłoczeni — zapewni im to komfort korzystania z mieszkania. Istotną informacją podczas urządzania niewielkiego salonu z aneksem kuchennym, jest to, że kuchnia powinna zajmować maksymalnie 1/3 całego pomieszczenia. To powszechnie przyjęte i stosowane proporcie. Tak by dobrze współgrała z częścią wypoczynkową oraz jadalną.  Ważne jest to, aby zajmowała niewiele miejsca.

Poniżej prezentujemy propozycje połączenia salonu z aneksem kuchennym:

1. Otwarta przestrzeń.

Aneks kuchenny może być w zupełności otwarty na salon, bądź tylko w niewielkiej części. Zastosowanie stuprocentowego otwarcia będzie doskonałym zabiegiem, pozwalającym na jednoczesne optyczne zwiększenie powierzchni użytkowej, a także doświetlenie części kuchennej. Podczas łączenia salonu z aneksem kuchennym należy zwrócić uwagę na funkcjonalność obu stref. Podczas planowania części kuchennej należy zastanowić się nad utworzeniem stref gotowania, zmywania oraz przechowywania. Jeśli w domu mieszka dużo osób, istotną kwestią będzie przeznaczenie największej części na tę do przechowywania. Z kolei jeśli domownicy często przygotowują posiłki w domu, największą strefą powinna być ta do gotowania. Ponadto powinni się wtedy zaopatrzyć w dosyć spory blat kuchenny, ponieważ to na nim będą przygotowywać większość posiłków. 

2. Meble w kuchni. 

Meble znajdujące się w kuchni powinny stylem nawiązywać do tych, które będą w części wypoczynkowej i jadalnianej. Jeśli domownicy postawią na jasną kolorystykę i lekkość mebli w części dziennej, ten sam zabieg powinni zastosować w części kuchennej. Jednym zdaniem — obie strefy będą ze sobą współgrać, jeśli będą posiadać cechy wspólne. Zamiast płytek ściennych, można postawić na szklane wykończenie ściany, co dodatkowo wpłynie na nowoczesność kuchni. Wybierając rodzaj zabudowy — należy zwrócić uwagę na ilość dostępnego miejsca. W przypadku dostępności tylko jednej ściany, najodpowiedniejsze będzie zastosowanie układu jednorzędowego. Z kolei jeśli domownicy mają do dyspozycji dwie ściany, mogą postawić na bardziej funkcjonalny — dwurzędowy układ, który pozwoli im na wprowadzenie większej ilości mebli. Warto również postawić na odpowiednie doświetlenie całego pomieszczenia — zarówno poprzez światło naturalne, jak i sztuczne.

3. Aneks kuchenny we wnęce.

Niektóre osoby wolą utrzymywać kontakt wzrokowy z innymi, którzy przebywają w części gościnnej. Inni natomiast preferują nieco dyskrecji podczas pracy w kuchni. Jeśli więc domownicy chcą, aby aneks kuchenny nie był całkowicie widoczny, mogą go umieścić we wnęce salonu. Jednym z lepszych rozwiązań będzie zastosowanie m.in. wiszących witryn czy półek. W pewien sposób pozwoli to oddzielić aneks od części dziennej, a także doda więcej komfortu domownikom. 

4. Wystrój salonu z aneksem kuchennym.

Jeśli domownicy dysponują 20 – 30m2 powinni rozważyć wstawienie do części kuchennej np. półwyspu. Zapewni im to dodatkowe miejsce do pracy, a także pozwoli oddzielić część kuchenną od gościnnej. Przy wyborze dodatków do części kuchennej należy kierować się ich estetyką, ponieważ mogą być one widoczne z części wypoczynkowej. Między obiema strefami można wstawić stół, który sprawi, że zaczną one ze sobą współgrać. W przypadku umieszczenia aneksu we wnęce ciekawym rozwiązaniem może być oddzielenie go od reszty pomieszczenia poprzez przesuwne drzwi. Zastanawiając się nad kolorem ścian, najlepszym wyborem będzie użycie jasnych barw, ponieważ optycznie powiększą pomieszczenie. Świetnie będą do siebie pasować kolory szarości, bieli oraz drewna. Razem tworzą ponadczasowe zestawienie. Koloru białego można użyć do pokrycia ścian, szarego — jako kolor zasłon i mebli wypoczynkowych, odcień drewna znakomicie nada się na kolor paneli. Wybierając kolor krzeseł, dobrym posunięciem będzie zastosowanie np. koloru grafitowego. Świetnie skomponuje się z nimi biały stół. Aby nie doprowadzić do zbyt nudnego wystroju, kontrastowym uzupełnieniem mogą być dodatki takie jak: rośliny, wiszące lampy, poduszki, czy obrazy. 

Mamy nadzieję, że nasz artykuł pozwolił Państwu uzyskać inspirację dotyczącą aranżacji salonu z aneksem kuchennym. Zależało nam na przekazaniu najistotniejszych informacji, ponieważ chcemy uświadamiać naszych czytelników w tematach, związanych z wykończeniem wnętrz. Życzymy powodzenia w urządzaniu pomieszczeń, a zwłaszcza salonu z aneksem kuchennym :). W razie pytań lub chęci nawiązania współpracy, zachęcamy do kontaktu.

About the author

Realizacje

Ta strona używa plików cookies . Polityka prywatności.
Akceptuję

GDPR