Jak urządzić mały salon w bloku? 5 praktycznych porad.

Pomieszczenia w bloku są przeważnie dość małe, dlatego ich aranżacja może czasami sprawiać problemy. W jaki sposób zatem urządzić mały salon w bloku, aby stał się on miejscem idealnym na chwilę odpoczynku i był pomieszczeniem dość funkcjonalnym?

Salon z aneksem kuchennym i jadalnią

Jednym ze sposób na ciekawe i przede wszystkim wygodne zagospodarowanie powierzchni małego salonu, jest połączenie go z aneksem kuchennym. Salony z jadalnią są spotykane coraz częściej i to nie tylko w małych pomieszczeniach w bloku, ale także w ogromnych salonach w domach jednorodzinnych.

Takie rozwiązanie jest nie tylko wygodne, ale bardzo modne w ostatnim czasie. Salon z aneksem kuchennym pozwala na zaoszczędzenie wolnej przestrzeni. Takie połączenie jadalni i salonu pozwala na organizowanie przyjęć i uroczystości świątecznych. Mały salon jest dość trudno zagospodarować, dlatego warto pamiętać o kilku pomocnych trikach.

Przede wszystkim aneks kuchenny nie powinien zajmować dużo miejsca. Najlepszym rozwiązaniem jest wybór mebli, które ułożą się w literę L. Jeśli chodzi o stół, to powinien znajdować się on zaraz przy ścianie. Na środku pokoju wygląda co prawda zdecydowanie lepiej, jednak zajmuje wtedy dość dużo wolnego miejsca.

Istotnym elementem jest tutaj także dobór odpowiednich kolorów ścian. Ciemne barwy mogą okazać się przytłaczające, dlatego warto zdecydować się tutaj na jasne, kremowe barwy, które optycznie powiększą pomieszczenie. 

Małe biuro w salonie

W salonie może znajdować się zarówno aneks kuchenny, jak i małe biuro przeznaczone do pracy. Nie w każdym mieszkaniu istnieje bowiem możliwość wydzielenia osobnego pomieszczenia, w którym będzie znajdować się tylko i wyłącznie miejsce do pracy. Czasami gabinet trzeba przenieść do salonu.

Biurko przeznaczone do pracy warto umieścić w rogu pomieszczenia albo pod oknem. W każdym salonie, na środku stoi przeważnie sofa bądź narożnik. Jest to centralna część pokoju dziennego. Zatem, żeby miejsce pracy nie rzucało się w oczy, dobrym rozwiązaniem jest usytuowanie biurka zaraz pod ścianą czy bezpośrednio pod oknem. Mebel ten powinien być również w odpowiedni sposób dobrany, aby całość tworzyła ciekawy efekt wizualny. 

Przydatne dodatki

Wydawać by się mogło, że takie wbrew pozorom nic nieznaczące przedmioty, jak obrazy czy lustro nie mają żadnego wpływu na wizualne powiększenie salonu. Jednak praktyka pokazuje, że jest całkiem inaczej. Zawieszenie dużego lustra w salonie może okazać się bardzo dobrym pomysłem, gdyż odbija ono promienie światła, co sprawia, że pomieszczenie wydaje się zdecydowanie większe.

Pomocne mogą okazać się także obrazy, a w szczególności zdjęcia i obrazy 3d. Nie należy jednak przesadzać z ilością takich dodatków. Warto pamiętać także o barwach ścian, jakie będą idealnie sprawdzały się w małych pomieszczeniach. Najlepszym rozwiązaniem będzie wybór jasnych, pastelowych kolorów. Zaleca się także unikanie wszelkich wzorzystych tapet, które optycznie będą dodatkowo zmniejszać pomieszczenie. 

Wybór odpowiednich mebli do małego salonu

Mały salon w bloku, czy to z jadalnią, czy z biurem, to sposób na mądre zagospodarowanie miejsca. Jednak pamiętać trzeba w tym przypadku również o doborze właściwych mebli, jakie mają znaleźć się w tym pomieszczeniu. Warto zdecydować się tutaj na jasne meble, które rozświetlą salon i sprawią, że mała przestrzeń nie będzie przytłaczająca.

Lepszym rozwiązaniem jest także wybór niskich mebli, które będą optycznie zwiększały całe pomieszczenie. Jeśli chodzi o oświetlenie, to dobrym rozwiązaniem jest zamontowanie rozproszonego światła na środku sufitu.

W salonie z jadalnią powinien znaleźć się oczywiście stół. W przypadku ograniczonej przestrzeni najlepszym rozwiązaniem będzie wybór prostokątnych, rozkładanych stołów, które idealnie sprawdzą się w przypadku większych spotkań rodzinnych. Okrągłe stoły zajmują zdecydowanie większą powierzchnię. 

Małe salony w bloku wcale nie muszą być przytłaczające. Wystarczy tylko umiejętnie zagospodarować wolną przestrzeń. Istotny jest tutaj dobór kolorów ścian i mebli. W tym przypadku zdecydowanie należy unikać ciemnych barw oraz ogromnej ilości dodatków, takich jak lampy, liczne półki czy duża ilość kwiatów w wysokich donicach. Salon w połączeniu z jadalnią czy biurem ma stać się przede wszystkim funkcjonalnym pomieszczeniem. 

About the author

Realizacje

Ta strona używa plików cookies . Polityka prywatności.
Akceptuję

GDPR