Jak urządzić małe mieszkanie? Podstawowe wskazówki.

Czeka Cię remont mieszkania i zastanawiasz się jak je urządzić, by zyskać więcej przestrzeni użytkowej na małej powierzchni? Przeczytaj poniższy artykuł. Spraw, by Twoje lokum zyskało nowy, ciekawy wystrój.

Mała przestrzeń to największy problem osób, które cenią sobie wygodę i porządek. Mało miejsca w mieszkaniu bywa wyzwaniem, które wymaga wprowadzenia nowatorskich rozwiązań. Nagromadzenie rzeczy, konieczność wyodrębnienia powierzchni do odpoczynku, pracy czy przyjmowania gości mogą być nie lada problemem.

Idealnym rozwiązaniem dla osób, które pragną zyskać trochę wolnej przestrzeni – jest maksymalne wykorzystanie powierzchni do gromadzenia i przechowywania rzeczy. Podczas remontu czy przemeblowania mieszkania warto zastanowić się, co jest nam potrzebne, a z czego możemy z powodzeniem się pozbyć.

Inwentaryzacja – czyli pozbywaj się niepotrzebnych rzeczy

Przed rozpoczęciem remontu sprawdź dokładnie swoje mieszkanie, zajrzyj do wszystkich zakamarków i szafek. Być może okaże się, że gromadzisz tam nadmiar rzeczy, z których nie korzystasz i nigdy już nie będziesz korzystać. Zestaw do fondue, malakser, za małe łyżwy, zeszyty z okresu studiów – to tylko nieliczne propozycje rzeczy, które mogą zagracać nam mieszkanie. W wyborze i segregacji zbędnych rzeczy kieruj się zasadą – nie używane rok – do oddania lub wyrzucenia. Jeżeli zależy Ci na nowym komforcie, nie możesz sugerować się sentymentami. Uwierz, że pozbycie się nadmiaru rzeczy, wprowadzi nową energię i pozwoli na komfortowe mieszkanie. Nie zapomnij o porządkach w szafie – nowe mieszkanie to także odświeżona garderoba. Nawet jeżeli miałoby się to tyczyć jedynie wyrzucenia starych ubrań bez uzupełnienia jej o najnowsze modele, to warto wykonać taki przegląd szafy.

Nagromadzone rzeczy oddaj znajomym lub potrzebującym. Jeżeli masz możliwość, warto zastanowić się nad sprzedaniem ich – nawet niewielki zysk będzie przydatnym zastrzykiem gotówki przed remontem.

Kiedy już uprzątniesz wszystkie niepotrzebne i zalegające rzeczy, możesz zabrać się na tworzenie wizji. Warto poświecić kilka wieczorów na zaplanowanie tego, jak ma wyglądać mieszkanie Twoich marzeń. Być może obecny metraż, zrewiduje Twoje plany, ale na pewno kilka pomysłów będziesz w stanie wcielić w życie.

Zaplanuj i wdróż w życie

Weź kartkę papieru lub jeżeli potrafisz korzystać ze specjalnych programów komputerowych, posłuż się elektronicznym plannerem. Rozrysuj plan mieszkania. Umieść na nim te meble lub inne rzeczy, których nie możesz lub nie chcesz przestawiać. Będą to elementy stałe planu.

Pozostała przestrzeń to miejsce do popisu. Jeżeli nie planujesz zakupu nowych mebli, zrób listę tych które masz. Jeżeli jesteś bardzo kreatywny, możesz plan zastąpić mini planszą, na której umieszczać będziesz wycięte z papieru mini figurki, przedstawiające meble i inne wyposażenie mieszkania. Możesz dowolnie ustawiać je na planszy – szukając najlepszego ich położenia. Taka forma planowania jest idealna dla osób, które mieszkają z dziećmi – wtedy cała rodzina jest zaangażowana w planowanie i zmienianie wnętrza.

Dodatki i akcesoria strzałem w 10

Małe mieszkania i niewielkie wnętrza kochają jasne kolory. Warto zmienić kolor ścian na jaśniejszy. Jeżeli preferujesz ciemny kolor ścian i bardziej przytulne kolory, warto wtedy postawić na jaśniejsze dodatki lub zastosować malowanie ścian w sposób wybiórczy – na przykład jedna ściana ciemniejsza, pozostałe jaśniejsze. Kolorystyka na ścianach może znacząco zmienić ogólne wrażenie, jakie wywiera mieszkanie.

Kolejnym krokiem w aranżacji niewielkiej przestrzeni jest wykorzystywanie powierzchni do maksimum – jeżeli decydujesz się na szafę – wybierz taką w systemie zabudowanym od podłogi aż po sufit. Dzięki temu nie marnujesz przestrzeni i masz więcej miejsca do przechowywania. Warto wtedy wybrać drzwi z lustrami lub mleczną szybą. Takie tricki optycznie powiększają przestrzeń.

Jeżeli decydujesz się na kupno nowego łózka lub wypoczynku, zdecyduj się na droższą, ale zdecydowanie lepszą wersję – z szufladami lub wnęką do przechowywania. Nawet jeśli nie posiadasz dużej ilości pościeli, takie miejsce przyda Ci się jako schowek na przykład na zimową odzież.

Mając małą przestrzeń, zrezygnuj z nadmiaru bibelotów i obrazków. One sprawiają, że męczy się oko, a przestrzeń wydaje się być zagracona. Jeżeli lubisz dodatki, w wystroju swojego mieszkania zastosuj świece, kryształowe wazony, szklane elementy. Te materiały powodują, że wnętrze wydaje się być jaśniejsze, schludniejsze i co za tym idzie, wydobywana jest przestrzeń.

Pamiętaj, że urządzenie mieszkania możesz zrealizować we współpracy z projektantem wnętrz, który nawet zdalnie przygotuje wymarzony projekt do zrealizowania.

About the author

Leave a Reply

Realizacje

Ta strona używa plików cookies . Polityka prywatności.
Akceptuję

GDPR